^Na górę

Jubileusze chóru

30 lecie chóru Cantate Deo

22 listopada we wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej obchodziliśmy 30 rocznicę powstania naszego chóru parafialnego "Cantate Deo". Mszy św. o godz.12.00 przewodniczył ks.Marian Jaros - założyciel i pierwszy duchowy opiekun chóru. Na uroczystości gościnnie wystąpiły zaprzyjaźnione chóry: "Lutnia" z Warty oraz "Cautilena" z Sieradza. Wszystkim muzykom życzymy wytrwałości w posłudze, którą podejmują. Powtarzając za św. Augustynem, "kto śpiewa, dwa razy się modli".

---> fotorelacja <---

Chór "Cantate Deo" w Ładzie Bożym

Z okazji 25-lecia istnienia chóru „Cantate Deo”, działającego przy parafi Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, w niedzielę 21 listopada została odprawiona Msza św. z udziałem jubilata oraz zaproszonych chórów: „Cantilena" z klasztoru Sióstr Urszulanek w Sieradzu i „Lutnia” z Warty.
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył ks. Marian Jaros, założyciel i pierwszy kierownik duchowy chóru, dziś proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Lubaniu. Koncelebrował proboszcz parafii NSJ w Sieradzu ks. prałat Mirosław Miłek. Po Eucharystii prezydent Sieradza Jacek Walczak wręczył zespołowi Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Naro¬dowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Służba Boża ze śpiewem
Według ks. prof. Hieronima Feichta muzyka kościelna zaczyna się tam, gdzie zaistnieją warunki do jej wykonywania. „Jeżeli powstaje biskupstwo, katedra biskupia albo zostaje erygowany klasz¬tor, to można przyjąć, że rozpoczyna się sprawowanie służby Bożej ze śpiewem" - twierdził wybitny muzykolog. Zachętą do założenia chóru w Sieradzu było przekonanie do tej idei Mirosława Orczykowskiego, nieżyjącego już członka duszpasterskiej rady parafialnej. Początkowo zespół występował jako kościelny chór mieszany; nazwę „Cantate Deo" (łac. śpiewajmy Panu) przyjął w 1992 r. Funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego niezmiennie pełni Idzi Matyszczak, organista, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalnością wychowanie muzyczne. Obecnie do „Cantate Deo" należy 40 osób. Prezesem chóru jest Jan Pertkiewicz.

Czytaj więcej: Chór "Cantate Deo" w Ładzie Bożym

Ćwierćwiecze chóru w 7 Dniach

Relacja z tygodnika "7 Dni" z dnia 24. listopada

Ćwierćwiecze chóru

Historia chóru „Cantate Deo” jest nierozerwalnie związana z powstaniem Parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Kiedy jesienią 1985 roku przy alei Grunwaldzkiej zaczęto budować kościół, niemal natychmiast zorganizowano również grupę śpiewaków.
Inicjatorem powstania chóru był wówczas jeden z członków Rady Parafialnej, Mirosław Orczykowski, choć to nie on został jego organizatorem. Tej trudnej roli podjął się nauczyciel, animator kultury, dyrygent i wielki miłośnik muzyki chóralnej, Idzi Matyszczak, który w tych pionierskich czasach udostępniał do prób własne mieszkanie.
W ostatnią niedzielę w kościele na osiedlu Jaworowym Towarzystwo Śpiewacze „Cantate Deo” obchodziło 25-lecie istnienia. Przez ten czas dopracował się 300 utworów religijnych i świeckich. Jego skład od początku systematycznie rósł. Pięć lat po powstaniu liczył już 20 członków, by w 1997 roku mieć ich w składzie aż 40. Obecnie do jego składu należy ponad 30 osób. W 25-letnim dorobku chóru znajdują się występy m.in. w Kazimierzu Biskupim, Lubiczu, Izbicy Kujawskiej, a także rzymskim Castel Gandolfo, gdzie osiem lat temu grupę błogosławił Jan Paweł II. acceptchecksnow.com acceptchecksnow.com

Czytaj więcej: Ćwierćwiecze chóru w 7 Dniach

Śpiewają na chwałę w Nad Wartą

Relacja w tygodniku "Nad Wartą" z dnia 24. listopada

Śpiewają na chwałę

Chór Cantate Deo, działający przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu ma 25 lat

Srebrny jubileusz Cantate Deo byl zasłużony. Pierwsi chórzyści gromadzili się, gdy ledwie została rozpoczęta budowa kościoła na osiedlu Jaworowe.
- Nie było się gdzie spotykać i wtedy małżonkowie Matyszczakowie udzielili nam swego mieszkania. Pani Ela robiła kawę, herbatę, częstowała ciastem – wspominał ksiądz Marian Jaros, nazwany przez chórzystów ojcem Cantate Deo.
Kapłan jest obecnie proboszczem parafii w Lubaniach, ale nie zabrakło go podczas 25-lecia. Wtedy też dostał specjalnie przygotowaną na tę okoliczność odznakę chóru.
- Jako jedyny złotą odznakę otrzyma! nasz dyrygent, bo to jest nasze złotko. On nadał chórowi charakter - chwali Idziego Matyszczaka prezes Towarzystwa Śpiewaczego Cantate Deo Jan Pertkiewicz.
Była też dla chórzystów niespodzianka, czyli medal za zasługi dla polskiej kultury. Przyznał ją minister kultury i dziedzictwa narodowego. Cantate Deo ma też tytuł „Zasłużony dla miasta Sieradza". Dostał również nagrodę starosty sieradzkiego przyznawaną animatorom kultury za całokształt działalności.
Podczas niedzielnych uroczystości, które odbyły się w kościele NSJ, oprócz jubilata uczestniczył chór Cantilena działający przy sieradzkim klasztorze sióstr urszulanek. Przybył też chór męski Lutnia z Warty.
Cantate Deo powstał z inicjatywy nieżyjącego już członka rady parafialnej Mirosława Orczykowskiego. Prowadzenia podjął się Idzi Matyszczak, który do dziś jest dyrygentem chóru dbającego nie tylko o muzyczną oprawę liturgii w kościele parafial¬nym. W repertuarze Cantate Deo ma także kolędy, pieśni pasyjne, wielkanocne i patriotyczne. Jego członkowie doliczyli się ponad 300 utworów religijnych i świeckich.
Obecnie chór skupia ponad 30 osób. Ma na koncie kilkadziesiąt koncertów. Dał je w muzeach, na przeglądach religijnych i poezji śpiewanej, podczas inauguracji roku aka¬demickiego na uczelniach. Nie zabrakło też go w czasie konkursów chóralnych, przy uświetnianiu uroczystości narodowych i w trakcie przyjmowanie w mieście zagranicznych delegacji. Chórzyści śpiewali także w rocznicę przybycia na stale do miasta sieradzkiej jednostki oraz podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej. Cantate Deo uczestniczył również w mszy Świętej odprawianej w stolicy podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 1987 roku. Był też we Włocławku-Kruszynie podczas wizyty Ojca Świętego w 1991 roku. Sieradzcy chórzyści pielgrzymowali do Rzymu i wystąpili dla papieża Polaka w Castel Gandolfo, gdzie otrzymali osobiste błogosławieństwo.

Czytaj więcej: Śpiewają na chwałę w Nad Wartą

Uroczystość 25 lecia działalności chóru Cantate Deo

21 listopada 2010r o godz. 12 00 w parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odprawiona została Msza Święta z udziałem chóru Cantate Deo - srebrnego jubilata oraz zaproszonych chórów: Cantilena z Klasztoru Sióstr Urszulanek i Lutnia z Warty.
Po zakończeniu Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Marian Jaros, założyciel zespołu, Prezydent Sieradza wręczył Chórowi Cantate Deo odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ.


Więcej zdjęć w Galerii

Copyright © 2013. Cantate Deo 2016  Rights Reserved.