Jesteś tutaj: Start
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Kolejna niedziela wielkanocna uobecnia nam najważniejsze wydarzenia zbawcze, jakimi były męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Te wydarzenia mobilizują nas do ożywienia wiary, a jednocześnie do świadczenia o dziele zbawczym Jezusa Chrystusa.
2. Człowiek może się nawrócić i otrzymać odpuszczenie grzechów jedynie w imię Jezusa Chrystusa. Czy jest w nas wystarczająca wiara w naszego Pana i Zbawiciela, aby się nawrócić i otrzymać odpuszczenie grzechów?
3. Zachęcamy do pogłębienia swojej wiary i wiedzy religijnej poprzez korzystanie z prasy katolickiej- zwłaszcza z tygodnika diecezjalnego ,,Idziemy”, a także: Miłujcie się, W rodzinie, Różaniec, Anioł Stróż i Rycerz Niepokalanej.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Chrystus przychodzi do swoich uczniów, aby utwierdzić ich wiarę, ozywić miłość i wlać nadzieję w ich serca. Dlatego przekazuje im dar pokoju, a jednocześnie wykorzystując niedowiarstwo Tomasza , potwierdza wobec nich swoja mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
2. Dzisiejsza niedziela w nawiązaniu do liturgii słowa i objawień św. Siostry Faustyny Kowalskiej została nazwana Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Z tego miłosierdzia najbardziej korzystamy w czasie sprawowania sakramentów, a przede wszystkim sakramentu pokuty.
3. Warto sobie zadać pytanie, czy już wypełniłem obowiązek spowiedzi wielkanocnej i czy pomogłem innym ten obowiązek wypełnić. Ponieważ człowiek może żyć w pokoju Bożym tylko wtedy, gdy doświadczy Bożego miłosierdzia.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Trwamy w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, wpatrując się w pusty grób Zbawiciela, a jednocześnie podziwiamy zapał ewangelizacyjny apostołów, którzy idą i głoszą Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu Pańskim.
2. Przy tej okazji warto, abyśmy i my zadali sobie pytanie, czy jesteśmy ewangelizatorami naszych rodzin i naszych bliskich oraz znajomych.
3. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na remont starego kościoła w sanktuarium urodzin i chrztu św. Siostry Faustyny w Świnicach Warckich.
4. Codziennie do niedzieli miłosierdzia trwa o godz 15.00 nowenna przed Świętem Miłosierdzia.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Życzenia Ks. Bp Ordynariusza
2. Na prośbę Ks. Bp Ordynariusza ofiary składane jutro na tacę, są przeznaczone na sanktuarium św. Siostry Faustyny w Świnicach Warckich
3. Dziękujemy za życzenia przysłane przez posłów o. Grzegorza Schreibera, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pana posła Piotra Polaka, pana Prezydenta Pawła Osiewałę, p. wójta Jarosława Kaźmierczaka, który ofiarował nam palmę oraz za wiele innych życzeń świątecznych.
ALLELUJA! JEZUS ŻYJE !
Kiedy na zewnątrz było już ciemno, rozpoczęliśmy celebrowanie Wigilii Paschalnej. Wszystko po to, by podkreślić znaczenie pierwszej części, czyli Liturgii Światła. Od rozpalonego, poświęconego ognia, zapalono Paschał. Z zapalonym Paschałem weszliśmy do świątyni, również wyciemnionej. Na wejściu, środku i przy ołtarzu, celebrans odśpiewał: Światło Chrystusa, na co wszyscy odpowiedzieli: Bogu niech będą dzięki.
Następnie ksiądz Janusz Małecki wykonał Orędzie Wielkanocne zwane również Exsultetem. To poemat liryczny, opowiadający o Misterium Zbawienia. W ten sposób przeszliśmy do drugiej części – Liturgii Słowa.
Liturgia Wielkiego Piątku jest liturgią ciszy. Wszystkie śpiewy dzisiaj odbywały się a capella. Dzisiejsza liturgia rozpoczęła się w całkowitej ciszy. Kapłan w ciszy podszedł do ołtarza, położył się krzyżem i w ciszy adorował Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Potem nastąpiła Liturgia Słowa, w której charakterystyczna jest Pasja wg św. Jana, czyli opis Męki Pańskiej, którą odśpiewaliśmy razem z solistami: Michałem Górką, ks. Maciejem Grabowskim i Przemkiem Pawlakiem. Jest to drugi moment w całym roku, kiedy Ewangelia może zostać odśpiewana w tak uroczysty sposób i przez osoby świeckie.
Po Ewangelii i homilii nastąpiła Wielka Modlitwa Powszechna, obejmująca wszystkie sprawy świata i Kościoła, wszystkich ludzi na świecie.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Dziś dzień Męki Pańskiej, od rana, od Jutrzni towarzyszyliśmy uwięzionemu Chrystusowi przez adorację Najświętszego Sakramentu.
2. Obecna liturgia zakończona zostanie przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Pańskiego. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w grobie do północy.
3. Jutro Wielka Sobota - przez cały dzień adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy grobu Pańskiego. O godz.9.00 Jutrznia. Od godziny 9.00 do 17.00 błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny. W terenie o godz. 10.00 Rakowice, o godz.10.30- Zapusta Wielka io godz. 11.00 - Zapusta Mała.
4. Dziś obowiązuje post ścisły, a jutro obowiązuje post paschalny, czyli post jakościowy( nie spożywamy pokarmów mięsnych).
5. Liturgia Wigilii Paschalnej - Rezurekcja wraz z procesją rezurekcyjną - jutro w Wielką Noc o godz. 22.00, pół godziny przed - katecheza liturgiczna. Na liturgię przynieśmy świece.
6. Zapraszamy do adoracji Ciała Pańskiego w grobie, a także przejść przez grób na klęcząco, wchodząc z lewej strony. Przy przejściu można złożyć ofiarę na wakacyjny wyjazd ministrantów.
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Rozpoczęliśmy w Kościele szczególny czas zwany Triduum Paschalnym, w którym przeżywamy wydarzenia zbawcze, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
2. Dziś rano w katedrze włocławskiej sprawowana była Msza Krzyżma, w czasie której zostały poświecone oleje używane do sprawowania sakramentów.
3. W liturgii wieczornej uczestniczyliśmy w wydarzeniach związanych z Ostatnią Wieczerzą i uwiezieniem Pana Jezusa, przypomnieliśmy sobie ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii.
4. Adoracja dzisiaj i jutro trwać będzie do północy.
5. Jutro Wielki Piątek - dzień Męki Pańskiej. W ciągu dnia adoracja Pana Jezusa w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Po południu o godz. 15.00- I dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia. O godz. 17.30- katecheza liturgiczna, a o godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej zakończona złożeniem Najświętszego Sakramentu w kaplicy grobu Pańskiego. Zebrana w tym dniu taca przeznaczona będzie na renowację Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
6. Jutro obowiązuje post ścisły, czyli ograniczenie jakościowe(pokarm bezmięsny) i ilościowe ( jeden posiłek do syta i dwa lekkie).
7. Zgodnie z przepisami liturgicznymi pogrzeby od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy sprawowane są bez mszy, tylko z kaplicy cmentarnej.
8. Kancelaria w Triduum Paschalne – nieczynna.
W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, od Mszy Świętej, która jest pamiątką ustanowienia Najświętszej Eucharystii. Jest to Msza, w której wspominamy także Sakrament Kapłaństwa. Na rozpoczęcie Mszy Chór "Cantate Deo" zaśpiewał: A myśmy się chlubić powinni, pieśń wyznaczoną przez Antyfonę na Wielki Czwartek.
Chrystus zaprasza swoich uczniów na ucztę. W trakcie uczty wstaje i umywa im nogi. Jest to jeden z opisów Eucharystii, który właśnie czytamy w Wielki Czwartek wieczorem.
Muzyka w czasie tej liturgii nie różni się zasadniczo od innych Mszy Świętych, z tym wyjątkiem, że od zaśpiewania „Chwała na wysokości Bogu” milkną organy na cały czas Triduum Paschalnego.
Po wygłoszonej przez Księdza Proboszcza homilii, wszyscy księża posługujący w naszej parafii odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Następnym elementem, który wyróżnia tę Eucharystię od innych jest Mandatum, czyli umywanie nóg. Ksiądz przerwał po homilii liturgię, rozebrał się z ornatu i umył nogi 12 mężczyznom. W czasie tego obrzędu śpiewane są pieśni podkreślające miłość chrześcijan nawzajem do siebie. Po Mandatum dalej odbyła się Eucharystia.
Dopiero po Komunii, puryfikacji odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy. W tej kaplicy Adoracji możemy uwielbiać Chrystusa aż do piątku wieczorem. W trakcie przenoszenia chór zaśpiewał dawny hymn gregoriański: „Pange Lingua Gloriosi”, czyli „Sław Języku Ciało Pana”, który kończy się znanym wszystkim tekstem „Przed tak wielkim Sakramentem”. Przypominamy, że za odśpiewanie całości tego hymnu możemy otrzymać w tym dniu odpust zupełny.