Wieczorem, około godziny 19.00 w dniu 13.10.2019 roku w naszym kościele parafialnym odbył się III koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Sieradzka Jesień Organowa”. Tym razem dla licznie przybyłych słuchaczy swój program zaprezentowali: Roman Perucki – organy, oraz Maria Perucka – skrzypce. Wykonawców przywitał ks. Krzysztof Kaczmarek, który zaznaczył, jak pięknym wyrazem wdzięczności za talenty oraz wyrazem miłości do Boga i do siebie jest małżeńskie koncertowanie oraz podróżowanie. Wskazał, jak świetnie taka postawa wpisuje się w obchody Dnia Papieskiego.
Na początku mogliśmy usłyszeć Preludium i Fugę Es-dur BWV 552 J.S. Bacha na organy solo. Podobnie jak w poprzednim koncercie. Preludium jest niejako wstępem do większej formy, do całości koncertu. W tym przypadku mogliśmy usłyszeć w powiązaniu z fugą, co jest u Bacha bardzo powszechne.
Następnie wykonawcy zaprezentowali utwór Josefa Rheinbergera pt. „Modlitwa i Ouverture”. Tym razem organom towarzyszył dźwięk skrzypiec. Wykonawcy, świetnie znając wykonywane dzieła oraz swoje możliwości interpretacyjne tak potrafili dobrać brzmienia oraz kolorystykę, aby wydobyć współbrzmienie rzadko spotykane w liturgii. W ten sposób oddając pierwszeństwo, przenikającym dźwiękom wibrujących skrzypiec.
Podczas koncertu prof. Romana Peruckiego słuchacze mogli ponownie usłyszeć Suitę Gotycką Leona Boellmanna , która została skomponowana w 1895 roku. Tym razem wykonawca zaprezentował cały cykl. Suita składa się z czterech części. Pierwsza (Introdukcja — chorał), w tonacji c-moll, to trzy frazy na przemian prezentowane głosami głównymi i pedałowymi, a następnie ciszej imitowane głosami sekcji żaluzjowej. Część druga to Menuet w takcie 3/4, wprowadzający ożywienie i pogodny nastrój swoim tempem i tonacją C-dur. Część trzecia (Modlitwa do NMP) to wyjątkowo piękny liryczny utwór. Utrzymany w tonacji As-dur, prawie cały czas grany jest piano, zupełnie nie zapowiadając dynamicznej następnej części. Modlitwa jest dość często wykonywana podczas ślubów. Suita kończy się Toccatą, będącą jednym z najbardziej znanych finałów skomponowanych na organy. Toccata, napisana podobnie jak Introdukcja w c-moll, ma melodię graną na głosach pedałowych z towarzyszeniem rozłożonych akordów na manuałach.
Następnie słuchacze koncertu mogli oddać się dźwiękom Ave Maria Franza Schuberta na skrzypce i organy. Jest to jedna z najsłynniejszych miniatur skrzypcowych, często wykonywana podczas ślubów. Wykonawcy zaprezentowali jeszcze Preludia Maryjne Juliusza Łuciuka oraz Sanctus Siegfrieda Karga-Elerta.
Artyści: prof. Roman Perucki oraz Maria Perucka prezentując swój koncert uzyskali właściwą dramaturgię w ramach prezentowanych utworów, wykonanie zaś potwierdza opanowanie warsztatu technicznego, jak również umiejętność klarownego przedstawiania struktur utrzymanych w bogatej i stale zmieniającej się fakturze.
Koncert ten był świetną okazją do uczczenia Dnia Papieskiego. Organy przecież to ukochany instrument Jana Pawła II. Instrument, którym grający dzięki odpowiednim umiejętnościom może wydobyć brzmienia podobne do wielu instrumentów powszechnie nam znanym.
I tak też się stało podczas tego koncertu, w wykonaniu którego byliśmy świadkami wielkiej pasji, miłości i wrażliwości na piękno muzyki i brzmienia instrumentu w przestrzeni kościoła. Artyści po koncercie zgodnie stwierdzili: „Nie czujemy wielkiego zmęczenia, bo przecież koncertujemy, czyli robimy to, co kochamy. Dzięki tym podróżom spędzamy wspólnie wolny czas, a jednocześnie dajemy radość tym, którzy nas słuchają”.
Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour lesparoisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w miastach polskich: Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe (z Januszem Szadowiakiem -trąbka, Danuta Mossakowską – sopran, i Romanem Peruckim -organy), radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, między innymi z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa (październik 2009) i Siergieja Stadlera (czerwiec 2010).
Przemysław Pawlak