Sieradzka Jesień Organowa - Koncert Krzysztofa Korcz

W dniu 06 października 2019 roku o godz. 19.00 w naszym kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odbył się drugi koncert organowy w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa”. Wydarzenie to zgromadziło licznie przybyłych słuchaczy i miłośników muzyki organowej. Jak wspomniał Ksiądz Prałat Mirosław Miłek, proboszcz naszej parafii „muzyka organowa jest wytworem wiary. I przez wieki tworzona i wykonywana jest przez ludzi wierzących, którzy celebrują właśnie wiarę poprzez piękne dźwięki organów”.

Wykonawcą koncertu był organista Krzysztof Karcz. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Studiował też w Musikhochschule Luebeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta. Uczestniczył w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów w Holandii, Niemczech, Polsce, Francji i Finlandii. W 2000 r. otrzymał I Nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach oraz IV Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Częstochowie. Otrzymał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2005 roku. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. W 2010 r. założył klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku- Białej. Pełni funkcję organisty w Parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku - Białej Komorowicach. Jest również dyrektorem Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej.

Krzysztof Karcz w trakcie koncertu w naszej parafii wykonał zróżnicowany repertuar, który można podzielić na dwie części. Koncert rozpoczął od wykonania Preludium C-dur, amerykańskiego kompozytora Gordona Younga. Preludium jest to intrumentalna forma muzyczna, która jest wstępem do większego dzieła muzycznego, a w tym przypadku wykonany utwór stał się idealnym wstępem do całego koncertu. Po wykonaniu Preludium, artysta zaprezentował utwory barokowych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha oraz Ditricha Buxtechudego. Nie mogło zabraknąć oczywiście Toccaty i fugi d-moll J.S. Bacha, który to utwór jest chyba znany przez wszystkich, nie tylko organistów. Krzysztof Karcza zaprezentował słuchaczom także Chorał ” Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659” (po polsku: „Oto nadchodzi Zbawiciel pogan”), w którym, jak zaprezentowała prowadząca koncert Izabela Rudzka-Kosieradzka, partia grana nogami brzmi jak kroki idącego Chrystusa.

W drugiej części koncertu wykonawca zaprezentował francuską muzykę organową romantyczną i okresu XX wieku. Słuchacze mogli w tej części usłyszeć słynną Toccatę zamykającą cykl suity gotyckiej Leona Belmana. Kompozytor ten działający we Francji, był również organistą w Paryżu. Suita gotycka i toccata, którą zagrał Krzysztof Karcz, to najbardziej znane dzieło Leon Belmanna. Dzieło to doczekało się transkrypcji na różne instrumenty, a przede wszystkim na orkiestrę. Niewątpliwie melomanom przybyłym na koncert przypadł do gustu utwór również francuskiego kompozytora Jehana Ariste Alain, zatytułowany Litania. Cały koncert wykonawca zakończył piękną kompozycją Alexandra Guilmanta.

Koncert trwał nieco ponad godzinę i stał się swoistym misterium, w trakcie którego wnętrze świątyni wypełnione i pogłębione zostało dźwiękami organów. Organy są instrumentem szczególnym. Oddziałują na nas nie tylko pięknem prospektu harmonijnie wkomponowanego we wnętrze świątyni, nie tylko potęgą dźwięku wibrującego w powietrzu zamkniętym w nawach. Organy - to instrument, który posiada sugestywną siłę wywołującą w sercach ludzkich głębokie doznania, wzniosłe uczucia, fale silnych wzruszeń. Wypada nam więc uznać organy za swoisty dar dla człowieka, szczególnie dla człowieka wierzącego.  Moc wyzwolonego dźwięku pomaga w dokonywaniu refleksji nad sobą, w poszukiwaniu sensu własnej egzystencji, jest pomocna w procesie ciągłego otwierania się na Boga. Trzeba tylko, by piękno zamknięte w organach zostało wyzwolone...

Kolejną dobrą okazją, aby ten stan osiągnąć będzie koncert 13 października br. również od godziny 19.00. Wówczas na naszych organach zagra Roman Perucki, a na skrzypcach będzie mu towarzyszyła Maria Perucka. Serdecznie zapraszamy!

 Przemysław Pawlak
dyrygent chóru "Cantate Deo"

 

Related Articles

Free Joomla templates by Ltheme