Featured

PRZEGLĄD CHÓRÓW „W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ” W SIERADZU - podsumowanie

W dniu 07 października 2018 roku odbył się w naszej parafii Przegląd Chórów pn. „W hołdzie niepodległej”. Organizatorami tego wydarzenia było Towarzystwo Śpiewacze CANTATE DEO oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Przegląd rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą sprawował proboszcz parafii ks. dr prał. Mirosław Miłek. Ksiądz Prałat przywitał wszsytkich uczestników, życząc powodzenia podczas występów, oraz zapewniając o swojej modlitwie, ale także dziękując za pielęgnowanie patriotyzmu i oddanie szacunku wszystkim poległym w obronie naszej Ojczyzny.

 Główne cele i założenia Przeglądu to: upowszechnianie wśród społeczeństwa wartościowych utworów związanych z kultem religijnym oraz promowanie aktywnego włączenia się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, rozpowszechnianie wśród społeczeństwa piękna muzyki chóralnej, wzbudzanie aktywnego działania na rzecz rozpowszechniania kultury muzycznej, podnoszenie poziomu wykonawczego zespołów chóralnych, dzielenie się doświadczeniami, nawiązywanie kontaktów, a także uwrażliwienie na piękno pieśni i utworów o tematyce religijnej i patriotycznej. Przegląd Chórów w Sieradzu zorganizowany został w formie konkursu chórów na zasadzie wymiany doświadczeń i propagowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W Przeglądzie wzięło udział 9 chórów z całej Polski: Chór „CON GRAZIA” z Czastar – dyr. Sebastian Sikora, Chór parafialny Bazyliki Kolegiackiej w Sieradzu – dyr. Marek Hawryluk, Chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku – dyr. Kamila Pacześna, Chór CANTATE DEO z Sieradza – dyr. Przemysław Pawlak, Chór Stowarzyszenia Śpiewaczego ECHO z Łodzi – dyr. Ewelina Bień, Chór UWIELBIENIA z Sieradza – dyr. Emilia Matusiak, Chór „CANTIAMO TUTTO” z Wrocławia – dyr. Sebastian Sikora, Chór Męski LUTNIA z Warty – dyr. Andrzej Grześkowiak, Chór BENEDICTUS CANTUS z Łasku – dyr. s. Felicyta – Anna Szubert. Łącznie około 250 uczestników.

Każdy chór wykonał trzy utwory. Jeden o tematyce religijnej, jeden o tematyce patriotycznej oraz jeden o tematyce dowolnej, ale stosowny do miejsca, w którym odbywały się występy, czyli w kościele.

Po prezentacjach wszystkich wykonawców, jury udało się na naradę. W skład jury weszli: Arkadiusz Bogus, Katarzyna Tomala-Jedynak i Mateusz Halt- Wojtczak.

Po zakończeniu obrad komisji jury ogłosiło wyniki:
I miejsce- chór Cantiamo Tutto z Wrocławia oraz chór Cantate Deo z Sieradza,
II miejsce- chór Uwielbienia z Sieradza
III miejsce- chór "Con Grazia" z Czastar oraz chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku.

Przewodniczący jury ogłaszając wyniki zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom wszystkich prezentujących się chórów. Z uwagi na wyrównane szanse, komisja postanowiła przyznać dwie pierwsze nagrody oraz dwie trzecie.

Wszystkie chóry otrzymały pamiątkowe Certyfikaty za udział oraz albumy przedstawiające walory województwa łódzkiego, natomiast laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Przegląd Chórów w Sieradzu objęli swoim patronatem honorowym: J.E. ks. Bp Wiesław Alojzy Mering Pasterz Diecezji Włocławskiej, Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała, Starosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior oraz Wójt Gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak.
Patronat medialny sprawowali: Nasze Radio 104,7 FM, Portal Informacyjny Nasze.Fm, Dziennik Łódzki, Tygodnik IDZIEMY, Telewizja Regionalna 8tvr.
Organizatorzy w sposób szczególny dziękują Pani Klaudii Pawlak, która poprowadziła Przegląd oraz przyczyniła się do jego rozpowszechnienia na antenie Naszego Radia.
Chórzyści naszego chóru CANTATE DEO dziękują także Księdzu Opiekunowi Krzysztofowi Kaczmarkowi za bardzo dobrą i owocną współpracę przy organizacji naszego przedsięwzięcia.

To nie koniec podziękowań, które należą się także dla wszystkich naszych serdecznych Pań, czuwających nad dobrym przyjeciem naszych gości oraz Dominice Pośpiech, która przez cały czas trwania Przeglądu, przemieszczała się pomiędzy ławkami w kościele, uwieczniając imprezę na fotografiach oraz Panu Tomaszowi Świniarskiemu za pełnienie funkcji operatora kamery.

Ponadto dziękujemy naszym sponsorom:
–    firma AGRO-JUMAL Sp. Z o.o.,
–    OKNA Konieczny – Marek Konieczny
–    MARKOM Sławomir Storczyk,
–    Restauracja Kasztelanka,
–    Piekarnia JEZIORSKO Państwa Kopackich,
–    KTJ COLOR Konrad Jakubowski.

Za przygotowanie i wykonanie materiałów promocyjnych serdecznie podziękowania dla firmy CREATIVAA z Sieradza Państwa Marzanny i Mariusza Chłopowiec.

Related Articles

Free Joomla templates by Ltheme