foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Marsz dla Życia i Rodziny

Parafia na FB

ALLELUJA! JEZUS ŻYJE !
Kiedy na zewnątrz było już ciemno, rozpoczęliśmy celebrowanie Wigilii Paschalnej. Wszystko po to, by podkreślić znaczenie pierwszej części, czyli Liturgii Światła. Od rozpalonego, poświęconego ognia, zapalono Paschał. Z zapalonym Paschałem weszliśmy do świątyni, również wyciemnionej. Na wejściu, środku i przy ołtarzu, celebrans odśpiewał: Światło Chrystusa, na co wszyscy odpowiedzieli: Bogu niech będą dzięki.

Następnie ksiądz Janusz Małecki wykonał Orędzie Wielkanocne zwane również Exsultetem. To poemat liryczny, opowiadający o Misterium Zbawienia. W ten sposób przeszliśmy do drugiej części – Liturgii Słowa.

Wysłuchaliśmy 7 czytań ze Starego Testamentu, przeplatanych Psalmami. I rozbrzmiał śpiew: Chwała na wysokości Bogu. I tutaj po raz pierwszy od Liturgii Czwartkowej, usłyszeliśmy organy. Następnie wysłuchaliśmy Listu do Rzymian (tzw. Epistołę), po którym nastąpiło uroczyste Alleluja!

Po Liturgii Słowa, odśpiewanej uroczyście Ewangelii i homilii wygłoszonej przez ks. Proboszcza Mirosława Miłka, nastąpiła Liturgia Chrzcielna, w trakcie której doszło do poświęcenia wody, poprzez m.in. zanurzenie Paschału. W czasie tej części Liturgii nastąpiło wykonanie Litanii do Wszystkich Świętych, oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

 

Po zakończeniu Liturgii Chrzcielnej, nastąpiła Liturgia Eucharystyczna. Tutaj wykonywaliśmy śpiewy o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, ponieważ nie byłoby Eucharystii, gdyby nie Tajemnica Zmartwychwstania.

Po Wigilii Paschalnej tradycyjnie nastąpiła Rezurekcja, która rozbrzmiewała pieśnią: „Wesoły nam dzień dziś nastał”, w trakcie której odbyła się 3-krotna procesja wokół kościoła. Po Wigilii Paschalnej wszyscy wrócili do domu z radosnym śpiewem w uszach „Alleluja” z Oratorium Mesjasz, G.F. Haendla.

https://www.facebook.com/cantatedeosieradz/videos/1845840165481900/

Przemysław Pawlak - dyrygent chóru "Cantate Deo"