foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Marsz dla Życia i Rodziny

Parafia na FB

W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, od Mszy Świętej, która jest pamiątką ustanowienia Najświętszej Eucharystii. Jest to Msza, w której wspominamy także Sakrament Kapłaństwa. Na rozpoczęcie Mszy Chór "Cantate Deo" zaśpiewał: A myśmy się chlubić powinni, pieśń wyznaczoną przez Antyfonę na Wielki Czwartek.

Chrystus zaprasza swoich uczniów na ucztę. W trakcie uczty wstaje i umywa im nogi. Jest to jeden z opisów Eucharystii, który właśnie czytamy w Wielki Czwartek wieczorem.

Muzyka w czasie tej liturgii nie różni się zasadniczo od innych Mszy Świętych, z tym wyjątkiem, że od zaśpiewania „Chwała na wysokości Bogu” milkną organy na cały czas Triduum Paschalnego.

Po wygłoszonej przez Księdza Proboszcza homilii, wszyscy księża posługujący w naszej parafii odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Następnym elementem, który wyróżnia tę Eucharystię od innych jest Mandatum, czyli umywanie nóg. Ksiądz przerwał po homilii liturgię, rozebrał się z ornatu i umył nogi 12 mężczyznom. W czasie tego obrzędu śpiewane są pieśni podkreślające miłość chrześcijan nawzajem do siebie. Po Mandatum dalej odbyła się Eucharystia.

Dopiero po Komunii, puryfikacji odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy. W tej kaplicy Adoracji możemy uwielbiać Chrystusa aż do piątku wieczorem. W trakcie przenoszenia chór zaśpiewał dawny hymn gregoriański: „Pange Lingua Gloriosi”, czyli „Sław Języku Ciało Pana”, który kończy się znanym wszystkim tekstem „Przed tak wielkim Sakramentem”. Przypominamy, że za odśpiewanie całości tego hymnu możemy otrzymać w tym dniu odpust zupełny.