foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Ziemia Maryi

djembed

Marsz dla Życia i Rodziny

Parafia na FB

Nabożeństwo majowe 2018!
Tuż przed Dniem Matki udaliśmy się przed kapliczke przy ul. Złotej w Sieradzu (Woźniki) by uczestniczyć we wspólnym celebrowaniu tzw. Majówki. W tym miejscu mieszkańcy Woźnik spotykają się każdego dnia maja by wspólnie śpiewem pięknych pieśni oraz Litanii Loretańskiej wielbić i czcić Matkę Boga. Na koniec wszystkim zebranym błogosławieństwa udzielił miejscowy proboszcz par. Pw. ŚW Wojciecha BM w Sieradzu-Męce ks. Piotr Czopiński. Zwieńczeniem było wspólne odspiewanie Apelu Maryjnego. Po spotkaniu modlitewnym mieszkańcy Woźnik zaprosili nas na mały poczęstunek. Dziękujemy za życzliwość i wspólna modlitwę

ALLELUJA! JEZUS ŻYJE !
Kiedy na zewnątrz było już ciemno, rozpoczęliśmy celebrowanie Wigilii Paschalnej. Wszystko po to, by podkreślić znaczenie pierwszej części, czyli Liturgii Światła. Od rozpalonego, poświęconego ognia, zapalono Paschał. Z zapalonym Paschałem weszliśmy do świątyni, również wyciemnionej. Na wejściu, środku i przy ołtarzu, celebrans odśpiewał: Światło Chrystusa, na co wszyscy odpowiedzieli: Bogu niech będą dzięki.

Następnie ksiądz Janusz Małecki wykonał Orędzie Wielkanocne zwane również Exsultetem. To poemat liryczny, opowiadający o Misterium Zbawienia. W ten sposób przeszliśmy do drugiej części – Liturgii Słowa.

Czytaj więcej: Wielka Noc

Liturgia Wielkiego Piątku jest liturgią ciszy. Wszystkie śpiewy dzisiaj odbywały się a capella. Dzisiejsza liturgia rozpoczęła się w całkowitej ciszy. Kapłan w ciszy podszedł do ołtarza, położył się krzyżem i w ciszy adorował Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Potem nastąpiła Liturgia Słowa, w której charakterystyczna jest Pasja wg św. Jana, czyli opis Męki Pańskiej, którą odśpiewaliśmy razem z solistami: Michałem Górką, ks. Maciejem Grabowskim i Przemkiem Pawlakiem. Jest to drugi moment w całym roku, kiedy Ewangelia może zostać odśpiewana w tak uroczysty sposób i przez osoby świeckie.

Po Ewangelii i homilii nastąpiła Wielka Modlitwa Powszechna, obejmująca wszystkie sprawy świata i Kościoła, wszystkich ludzi na świecie.

Czytaj więcej: Liturgia Wielkiego Piątku

W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, od Mszy Świętej, która jest pamiątką ustanowienia Najświętszej Eucharystii. Jest to Msza, w której wspominamy także Sakrament Kapłaństwa. Na rozpoczęcie Mszy Chór "Cantate Deo" zaśpiewał: A myśmy się chlubić powinni, pieśń wyznaczoną przez Antyfonę na Wielki Czwartek.

Chrystus zaprasza swoich uczniów na ucztę. W trakcie uczty wstaje i umywa im nogi. Jest to jeden z opisów Eucharystii, który właśnie czytamy w Wielki Czwartek wieczorem.

Muzyka w czasie tej liturgii nie różni się zasadniczo od innych Mszy Świętych, z tym wyjątkiem, że od zaśpiewania „Chwała na wysokości Bogu” milkną organy na cały czas Triduum Paschalnego.

Po wygłoszonej przez Księdza Proboszcza homilii, wszyscy księża posługujący w naszej parafii odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Następnym elementem, który wyróżnia tę Eucharystię od innych jest Mandatum, czyli umywanie nóg. Ksiądz przerwał po homilii liturgię, rozebrał się z ornatu i umył nogi 12 mężczyznom. W czasie tego obrzędu śpiewane są pieśni podkreślające miłość chrześcijan nawzajem do siebie. Po Mandatum dalej odbyła się Eucharystia.

Dopiero po Komunii, puryfikacji odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy. W tej kaplicy Adoracji możemy uwielbiać Chrystusa aż do piątku wieczorem. W trakcie przenoszenia chór zaśpiewał dawny hymn gregoriański: „Pange Lingua Gloriosi”, czyli „Sław Języku Ciało Pana”, który kończy się znanym wszystkim tekstem „Przed tak wielkim Sakramentem”. Przypominamy, że za odśpiewanie całości tego hymnu możemy otrzymać w tym dniu odpust zupełny.

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej.Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Z tej okazji na dzisiejszej Mszy Świętej o godz. 12.00 chór CANTATE DEO razem z solistami zaśpiewał Mękę Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana oraz w trakcie całej Mszy.

W dniu dzisiejszym nie mogło zabraknąć oczywiście poświęcenia palm. W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis.

Przed nami Triduum Paschalne. Bądźmy w tym czasie razem i trwajmy na modlitwie podczas wszystkich nabożeństw i liturgii.