foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Wielkanoc 2020

Dekret Biskupa Włocławskiego

"Idziemy" - do pobrania

Marsz dla Życia i Rodziny

Parafia na FB

W dniu 27.10.2019 roku chór CANTATE DEO, działający przy naszej parafii wziął udział w XXI Przeglądzie Chórów KORZENIE EUROPY, organizowanym przez Turkowskie Towarzystwo Chóralne w Turku. Tym razem motywem przewodnim przeglądu była twórczość Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Nasz chór wykonał zatem kompozycję naszego polskiego kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej „Ojcze nasz” do słów Modlitwy Pańskiej. Następnie nasi chórzyści zaprezentowali „Parce Domine” (muz. F. Nowowiejski), które możemy usłyszeć w naszym kościele w trakcie Wielkiego Postu, oraz utwór „Wesele sieradzkie” skomponowane przez K.M. Prosnaka.

W Przeglądzie udział wzięło 6 chórów: Chór Cantate Deo z Sieradza pod dyrekcją Przemysława Pawlaka, Chór Farny Lutnia im.Stanisława Moniuszki z Koła pod dyrekcją Jana Kordylewskiego, Chór Męski Lutnia z Warty pod dyrekcją Dawida Bera, Chór Parafialny przy Parafii św.Barbary w Turku pod dyrekcją Marii Szczap, Chór parafialny Virtus Dei z Lichenia Starego pod dyrekcją Czestława Fiałkowskiego, Chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego pod dyrekcją Kamili Pacześnej.

Tradycyjnie na zakończenie wszystkie chóry wspólnie wykonały staropolską pieśń: „Gaude Mater Polonia”.

Pieśń „Ojcze nasz” oraz „Wesele sieradzkie” niebawem do posłuchania na profilu fb naszego chóru oraz na youtube.

Nabożeństwo majowe 2018!
Tuż przed Dniem Matki udaliśmy się przed kapliczke przy ul. Złotej w Sieradzu (Woźniki) by uczestniczyć we wspólnym celebrowaniu tzw. Majówki. W tym miejscu mieszkańcy Woźnik spotykają się każdego dnia maja by wspólnie śpiewem pięknych pieśni oraz Litanii Loretańskiej wielbić i czcić Matkę Boga. Na koniec wszystkim zebranym błogosławieństwa udzielił miejscowy proboszcz par. Pw. ŚW Wojciecha BM w Sieradzu-Męce ks. Piotr Czopiński. Zwieńczeniem było wspólne odspiewanie Apelu Maryjnego. Po spotkaniu modlitewnym mieszkańcy Woźnik zaprosili nas na mały poczęstunek. Dziękujemy za życzliwość i wspólna modlitwę

ALLELUJA! JEZUS ŻYJE !
Kiedy na zewnątrz było już ciemno, rozpoczęliśmy celebrowanie Wigilii Paschalnej. Wszystko po to, by podkreślić znaczenie pierwszej części, czyli Liturgii Światła. Od rozpalonego, poświęconego ognia, zapalono Paschał. Z zapalonym Paschałem weszliśmy do świątyni, również wyciemnionej. Na wejściu, środku i przy ołtarzu, celebrans odśpiewał: Światło Chrystusa, na co wszyscy odpowiedzieli: Bogu niech będą dzięki.

Następnie ksiądz Janusz Małecki wykonał Orędzie Wielkanocne zwane również Exsultetem. To poemat liryczny, opowiadający o Misterium Zbawienia. W ten sposób przeszliśmy do drugiej części – Liturgii Słowa.

Czytaj więcej: Wielka Noc

Liturgia Wielkiego Piątku jest liturgią ciszy. Wszystkie śpiewy dzisiaj odbywały się a capella. Dzisiejsza liturgia rozpoczęła się w całkowitej ciszy. Kapłan w ciszy podszedł do ołtarza, położył się krzyżem i w ciszy adorował Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Potem nastąpiła Liturgia Słowa, w której charakterystyczna jest Pasja wg św. Jana, czyli opis Męki Pańskiej, którą odśpiewaliśmy razem z solistami: Michałem Górką, ks. Maciejem Grabowskim i Przemkiem Pawlakiem. Jest to drugi moment w całym roku, kiedy Ewangelia może zostać odśpiewana w tak uroczysty sposób i przez osoby świeckie.

Po Ewangelii i homilii nastąpiła Wielka Modlitwa Powszechna, obejmująca wszystkie sprawy świata i Kościoła, wszystkich ludzi na świecie.

Czytaj więcej: Liturgia Wielkiego Piątku

W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, od Mszy Świętej, która jest pamiątką ustanowienia Najświętszej Eucharystii. Jest to Msza, w której wspominamy także Sakrament Kapłaństwa. Na rozpoczęcie Mszy Chór "Cantate Deo" zaśpiewał: A myśmy się chlubić powinni, pieśń wyznaczoną przez Antyfonę na Wielki Czwartek.

Chrystus zaprasza swoich uczniów na ucztę. W trakcie uczty wstaje i umywa im nogi. Jest to jeden z opisów Eucharystii, który właśnie czytamy w Wielki Czwartek wieczorem.

Muzyka w czasie tej liturgii nie różni się zasadniczo od innych Mszy Świętych, z tym wyjątkiem, że od zaśpiewania „Chwała na wysokości Bogu” milkną organy na cały czas Triduum Paschalnego.

Po wygłoszonej przez Księdza Proboszcza homilii, wszyscy księża posługujący w naszej parafii odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Następnym elementem, który wyróżnia tę Eucharystię od innych jest Mandatum, czyli umywanie nóg. Ksiądz przerwał po homilii liturgię, rozebrał się z ornatu i umył nogi 12 mężczyznom. W czasie tego obrzędu śpiewane są pieśni podkreślające miłość chrześcijan nawzajem do siebie. Po Mandatum dalej odbyła się Eucharystia.

Dopiero po Komunii, puryfikacji odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy. W tej kaplicy Adoracji możemy uwielbiać Chrystusa aż do piątku wieczorem. W trakcie przenoszenia chór zaśpiewał dawny hymn gregoriański: „Pange Lingua Gloriosi”, czyli „Sław Języku Ciało Pana”, który kończy się znanym wszystkim tekstem „Przed tak wielkim Sakramentem”. Przypominamy, że za odśpiewanie całości tego hymnu możemy otrzymać w tym dniu odpust zupełny.