Ministranci

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Parafia na FB

Tradycją naszej parafii stał się już dzień skupienia jaki przeżywają nasi ministranci tuż przed Adwentem. Nie inaczej było w ostatnią sobotę. Służba Liturgiczna naszej parafii zebrała się w Kaplicy Adoracji by Koronką do Miłosierdzia Bożego rozpocząć swoje spotkanie z Chrystusem. Zaraz po niej uczyniono przed Najświętszym Sakramentem Rachunek Sumienia, który poprowadził opiekun ministrantów – ks. Janusz, a po nim ministranci wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Krzysztofa. Po dalszej modlitwie i zaplanowanym po niej posiłku wszyscy udali się do górnego kościoła by wraz z wiernymi uczestniczyć w uroczystym śpiewie Pierwszych Nieszporów Pierwszej Niedzieli Adwentu i tym samym wkroczyć w Nowy Rok Liturgiczny.

Niech Jezus Chrystus towarzyszy naszym ministrantom, a także wszystkim wiernym naszej parafii nie tylko podczas przeżywania Adwentu, ale także przez cały nowo rozpoczęty rok i zgodnie z hasłem tego roku niech Napełnia nas wszystkich Duchem Świętym.

W uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata w naszej parafii do grona ministrantów zostało włączonych 9 nowych kandydatów.

Posługa ministranta, jest potrzebna Kościołowi i bardzo przez Kościół ceniona. Ministrant, bowiem pomaga kapłanowi przy sprawowaniu świętych obrzędów, szczególnie podczas Mszy Świętej, zarówno wtedy, gdy kapłan przewodniczy modlitwie Kościoła, jak i wtedy, kiedy wykonuje czynności samego Chrystusa, który za jego pośrednictwem konsekruje chleb i wino na ciało i Krew swoją.

Polecamy nowych ministrantów modlitwie parafian, a nowo obłóczonym gratulujemy i życzymy wytrwałości.

W dniach 24 – 29 czerwca grupa ministrantów parafii NSJ w Sieradzu wraz z opiekunem ks. Januszem Małeckim udała się na wakacyjny wypoczynek do Zakopanego.

Już pierwszego dnia wjechaliśmy na Kasprowy Wierch i dalej przeszliśmy szlakiem na Kopę Kondracką. Drugiego dnia zwiedziliśmy samo Zakopane a przede wszystkim Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach. Kolejnego dnia udaliśmy się na spływ Dunajcem i weszliśmy na Trzy Korony. Kolejny dzień upłynął pobytem w dolinie chochołowskiej i na basenach termalnych w Chochołowie. Ostatni dzień to spacer na Morskie Oko, a w drodze powrotnej zajrzeliśmy do bacówki na Rusinowej Polanie i do sanktuarium na Wiktorówkach.

Każdego dnia sprawowaliśmy Eucharystię dziękując za ten czas i polecając całą brać ministrancką wraz z rodzicami.

26 listopada miał miejsce Dzień Skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza Dekanatu Sieradzkiego II. O godz. 16.00 ks. Janusz Małecki poprowadził konferencję w Kaplicy Miłosierdzia Bożego połączoną z sakramentem Pokuty i Pojednania. O godz. 17.00 uroczyście celebrowano Liturgię Godzin - Nieszpory I Niedzieli Adwentu. O godz. 18.00 wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Kaczmarka zakończona uwielbieniem Chrystusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie.

 

20 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata do Liturgicznej Służby Ołtarza Parafii NSJ w Sieradzu dołączyło 11 nowych ministrantów. Po wcześniejszym przygotowaniu i odbyciu czasu kandydatury zostali włączeni do wspólnoty ministranckiej na uroczystej Mszy św. której przewodniczył ks. Janusz - opiekun. Drodzy ministranci, życzymy Wam dużo wytrwałości i gorliwości w pełnieniu służby przy ołtarzu Jezusa Chrystusa!

    Pod koniec 1981 roku, w pierwszych miesiącach istnienia parafii do grona ministrantów przystąpiło 60 chłopców. Pierwsze uroczyste przyjęcie do Służby Liturgicznej odbyło się 21.11.1982 r. w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Przyjęcia ok. 100 chłopców dokonał ks. proboszcz ś.p. Józef Kucharski. Kandydatów do służby ministranckiej przygotowywał ś.p. ks. Kazimierz Skorupiński, pierwszy opiekun Służby Liturgicznej. Kolejnym opiekunami byli: ks. Marian Jaros, ks. Ryszard Nowicki, ks. Marian Bronikowski, ks. Marian Skibiński, ks. Dariusz Puszkiewicz, ks. Roman Żerkowski, ks. Jarosław Olszewicz, ks. Sławomir Sobiech, ks. Jerzy Czerski, ks. Tomasz Radaszewski.  Aktualnie opiekunem naszej wspólnoty jest ks. Janusz Małecki a zespół ministrantów – w tym seniorów – liczy ok. 60 osób.

    W 1996 r. został przyjęty Pierwszy Statut Służby Liturgicznej parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Statut opracował Zarząd ministrancki pod kierunkiem wiceprezesa Sylwestra Nykla. Statut określa prawa i obowiązki ministrantów. W 2007 roku Statut został poprawiony i obecnie zgodnie ze Statutem co roku wybierany jest czteroosobowy Zarząd i Grupowi.

    W naszej parafii od kilku lat istnieje także grupa ministrantów seniorów. Spotykają się oni w pierwszą niedzielę miesiąca i przygotowują liturgię Mszy Świętej. Po niej następuje spotkanie formacyjne.

    Parafia istniejąca 30 lat ma dobrze zorganizowaną diakonię liturgiczną, zajmującą się przygotowaniem Mszy św., nabożeństw i procesji. Do diakonii należą starsi ministranci, którzy starają się wprowadzać młodszych w tajniki sztuki liturgicznej i organizacyjnej. Diakonia jest bardzo żywą cząstką grupy ministrantów. Z grona ministrantów wielu zdecydowało się pójść za głosem powołania kapłańskiego: diecezjalnego i zakonnego: Sylwester Nykiel, Paweł Sufleta, Jacek Szewczyk,  Jakub Maciejewski.

Prezesi ministrantów: Sylwester Nykiel, Marcin Juchner, Mariusz Dąbrowski, Jakub Maciejewski, Rafał Pertkiewicz, Maciej Parzybut, Bartłomiej Rosłan, Jan Jurczak, Maciej Stępiński.